System zarządzania budynkiem - System BMS dla hoteli
Otrzymaj kilka ofert od firm - Zaoszczędź do 30%
38 firm w tej kategorii
Zapytaj o ceny i koszty
  • Warszawa
  • Katowice
  • Wrocław
  • Poznań
  • Kraków
  • Gdańsk
  • Łódź
  • Szczecin
  • Bydgoszcz
  • Rzeszów
  • Lublin
  • Olsztyn
  • Zielona Góra
  • Kielce
  • Opole

Bezpłatnie wyślij zapytanie

Podaj jakich firm i ofert szukasz

Firmy złożą Ci oferty

Porównaj ceny i ważne parametry

Kupuj taniej i lepiej

Zyskaj korzystniejsze warunki zakupu

05.09.2024 | autor: Anita Skrzypek | PRZECZYTASZ W 3 minuty

BMS w hotelu - efektywność i luksus. Po co i dla kogo system automatyki i zarządzania budynkiem

Hotele zmieniają się z biegiem lat. Te, które były najnowocześniejsze wiele dekad temu, obecnie są już przestarzałe i wymagają rozbiórki. Aktualnie, najnowsze technologie budowlane uwzględniają specyfikę naszych czasów, szczególnie jeśli chodzi o strukturę murów oraz ścian. Sprawdźmy, czym powinien charakteryzować się inteligentny hotel.

Inteligentna konstrukcja wyposażona jest w różnego rodzaju systemy czujników i detektorów, które są połączone w jeden zintegrowany system zarządzania instalacjami. Dzięki gromadzonym informacjom z poszczególnych elementów, budynek jest w stanie reagować na zmiany w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym, co prowadzi do zwiększenia funkcjonalności, komfortu oraz bezpieczeństwa, zmniejszenia kosztów związanych z eksploatacją i modernizacją, a także ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

System inteligentnego budynku powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby nie wpływać negatywnie na ludzi przebywających w jego otoczeniu. W sektorze hotelarskim często spotyka się określenie inteligentnego hotelu z oznaczeniem BMS (z ang. Building Management Systems), które jednak odnosi się również do innych typów budynków, takich jak biurowce czy obiekty przemysłowe.

Najczęściej główny system łączy się z wieloma systemami, które są zintegrowane z:

  • kontrolą oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, zależnie od obecności ludzi w pomieszczeniu oraz ruchu, wykorzystując natężenie światła. Najczęściej stosowane w hotelach w częściach wspólnych (np. korytarze, łazienki ogólnodostępne z wyjątkiem kabin, gdzie wykorzystuje się czujniki obecności).

  • kontrolą ogrzewania poszczególnych pomieszczeń (najczęściej w sekcjach pomieszczeń, które mają indywidualne sterowniki ogrzewania, takie jak sale konferencyjne, restauracje, bary, recepcja i hol). Jest to przydatne urządzenie podczas zmian pogodowych w celu optymalizacji kosztów związanych z zużyciem energii.

  • kontrolą wentylacji, klimatyzacji i filtracji, opartą na parametrach jakości powietrza, takich jak dwutlenek węgla i wilgotność. Najnowocześniejsze klimatyzatory instalowane w hotelach mają funkcję kontroli wilgotności i nawilżania pomieszczeń. Obecnie montuje się czujniki, które weryfikują wilgotność i przekazują informacje do centralnego systemu zarządzania.

  • symulacją obecności (czujniki obecności), najczęściej montowaną w toaletach i pokojach. Pomaga w komunikacji z recepcją i działami pani pokojowych. Czujniki te pozwalają na nieinwazyjne wejście do pokoju przez obsługę.

  • systemem alarmowym i monitoringiem budynku z zewnątrz i wewnątrz;

  • systemem przeciwpożarowym, DSO - systemem ostrzegania dźwiękowego zintegrowanym z BMS;

  • systemem kontroli dostępu - systemem kontroli wejść pracowników do pomieszczeń monitorujących wejścia o wysokim ryzyku;

  • systemem zarządzania produkcją i gromadzeniem odnawialnej energii z własnych mikro-źródeł;

  • obsługą urządzeń audio-wideo i rozbudowanych systemów wizyjnych i innych urządzeń codziennego użytku;

  • systemem sterowania oddymianiem przeciwpożarowym, sterowaniem i monitorowaniem klap przeciwpożarowych.

STEROWANIE OGRZEWANIEM

Przykładem funkcjonalności jest reakcja systemu na niedostatecznie wysoką temperaturę w danym pomieszczeniu, polegająca na ogrzaniu powietrza wyłącznie w tym konkretnym miejscu. System może działać analogicznie w przypadku zbyt wysokiej temperatury, podejmując kroki mające na celu jej obniżenie do określonej wartości.

Reakcja systemu różni się od tradycyjnych rozwiązań, ponieważ zostanie uruchomiona jedynie w przypadku wykrycia obecności ludzi w pomieszczeniu. Jeśli w budynku znajduje się system identyfikacji, to system ogrzewania lub klimatyzacji zostanie uruchomiony podczas wejścia lub wyjścia użytkownika z budynku. Zazwyczaj systemy te stosowane są w recepcji, gdzie przeważnie przebywa lub którędy przechodzi największa liczba osób.

SYMULACJA OBECNOŚCI

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku inteligentnych systemów hotelowych jest symulacja pobytu gości, która polega na włączaniu i wyłączaniu światła w konkretnych pomieszczeniach oraz na odtwarzaniu muzyki. Sterowanie muzyką zazwyczaj odbywa się centralnie w recepcji lub serwerowni. Muzyka może być odtwarzana w różnych miejscach, takich jak bar, restauracja, recepcja, toalety czy korytarze na poszczególnych piętrach. W każdym z tych miejsc możemy emitować inną muzykę o różnym natężeniu dźwięku. Systemy inteligentne zapamiętują natężenie dźwięku i jeśli nie określimy innego natężenia, to system zapamięta te z ostatnich dwóch lub trzech dni i będzie odtwarzał muzykę o tym samym natężeniu.

SYSTEM ALARMOWY I MONITORINGU

Dzięki połączeniu różnorodnych czujników i detektorów, jak np. detektor ruchu, system może reagować na próby włamania, np. poprzez wykrycie rozbicia szyby, przekroczenie ustalonej granicy lub wtargnięcie intruza przez okno. Takie zabezpieczenia najczęściej stosuje się w domach. W hotelu można je zastosować w dziale księgowości lub recepcji, które są narażone na ryzyko kradzieży lub rabunku. Systemu monitoringu składający się z wielu kamer i czujników, zapewnia zabezpieczenie przez cały czas.

Ten system rejestruje zdarzenia, które mają miejsce w budynku, może okazać się przydatne dla policji, ale także wspomaga system alarmowy. W inteligentnym hotelu poszczególne czujniki mogą być wykorzystane przez inne elementy systemu. Czesto używane są czujniki zintegrowane z klimatyzacją w pokojach hotelowych. Gdy okno zostanie otwarte, czujniki natychmiast wylaczają klimatyzację i wydają odpowiedni ton dźwięku, aby poinformować gościa.

SYSTEM PRZECIWPOŻAROWY

Celem tego podsystemu jest aktywna ochrona budynku i jego mieszkańców w przypadku pożaru. Składa się on z dwóch głównych elementów: sieci czujników dymu i temperatury oraz bezpośredniej sieci gaśniczej, obejmującej różnego rodzaju spryskiwacze (tryskacze lub zraszacze). Współpraca tych dwóch elementów jest niezbędna do skutecznego zwalczania zagrożenia pożarowego przez system. Działanie systemu polega na wczesnym wykryciu źródła pożaru i uruchomieniu urządzeń gaśniczych w danym pomieszczeniu oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia na inne obszary budynku.

Gdy dojdzie do silnego wybuchu dochodzi do uszkodzenia systemu i jest on niestety bezradny, ale nie wpływa to na jego działanie w pozostałych pomieszczeniach, gdzie wybuch nie spowodował zniszczeń. System taki składa się z dwóch części: detekcyjnej (wykrywającej) i sterującej, przy czym niekoniecznie muszą to być spójne części jednego urządzenia.

Obecnie w systemach pożarowych, sekcja wykrywająca jest realizowana przez centralę pożarową, natomiast segmentem kontrolującym są wyspecjalizowane systemy oraz centralne jednostki zewnętrzne. Co więcej, w inteligentnych budynkach zostaną włączone mówione powiadomienia o zdarzeniu oraz instrukcje dotyczące procesu ewakuacji, a także zostaną wysłane stosowne wiadomości SMS oraz e-maile. Rolety i żaluzje zostaną poniesione, co ułatwi opuszczenie budynku. Dodatkowo, zostanie również odcięty dopływ gazu.

SYSTEM KONTROLI DOSTĘPU

Ten moduł znajduje zastosowanie przede wszystkim w biurowcach i instytucjach. Można go zbudować na bazie skomplikowanego systemu personalizacji lub wykorzystując czytniki kart magnetycznych, czytniki chipowe lub czytniki NFC. Technologia NFC coraz bardziej rozpowszechnia się w naszym codziennym życiu - na przykład podczas dokonywania zakupów za pomocą smartfonów. Aktualnie za pomocą aplikacji w smartfonie możemy już aktywować windy oraz otwierać drzwi w hotelach.

SYSTEM POGODOWY

System wyposażony w sensory meteorologiczne może zdecydować o zamknięciu okien w przypadku deszczu lub przejścia na niezależne źródło zasilania podczas burzy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również sterowanie ogrzewaniem na podstawie charakterystyki grzewczej (regulacja temperatury grzejników w oparciu o pomiar temperatury zewnętrznej), a także sterowanie oświetleniem oparte na pomiarze natężenia światła (realizowane przez pomiar luksów w środku budynku). W hotelach, aplikacje pogodowe są najczęściej zintegrowane z BMS-em, dzięki czemu nie musimy monitorować codziennie temperatury w naszym systemie. Odnosimy się jedynie do korekty temperatury, jeśli aplikacja pogodowa wymaga aktualizacji.

Posumowanie

Instalacja systemu zarządzania budynkiem (BMS) w budynku hotelowym może przynieść wiele korzyści, w tym:

  • Oszczędność energii: BMS umożliwia monitorowanie i kontrolowanie zużycia energii w budynku hotelowym, co pozwala na skuteczne zarządzanie jej zużyciem i oszczędność kosztów.

  • Poprawa komfortu gości: BMS umożliwia automatyczne sterowanie systemami klimatyzacji, oświetlenia, wentylacji i innych systemów, co zapewnia wygodę i komfort gościom, a także poprawia jakość pobytu w hotelu.

  • Utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniach: BMS pozwala na monitorowanie i regulowanie temperatury, wilgotności powietrza oraz jakości powietrza w budynku, co zapewnia komfortowe warunki dla gości oraz optymalne warunki pracy dla personelu.

  • Ułatwienie zarządzania budynkiem: BMS ułatwia zarządzanie budynkiem, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie i monitorowanie różnych systemów, co pozwala na szybszą reakcję na ewentualne awarie lub problemy techniczne.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa: BMS umożliwia monitorowanie systemów bezpieczeństwa, takich jak systemy przeciwpożarowe i systemy alarmowe, co zapewnia bezpieczeństwo dla gości i pracowników.

  • Redukcja kosztów utrzymania budynku: Dzięki BMS możliwe jest wykrycie i naprawa ewentualnych problemów technicznych wcześniej, co pozwala na uniknięcie kosztownych awarii oraz obniżenie kosztów utrzymania budynku hotelowego.

  • Zwiększenie efektywności pracy personelu: BMS umożliwia automatyczne sterowanie różnymi systemami w budynku, co pozwala na zmniejszenie obciążenia pracy personelu i zwiększenie ich efektywności.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jak działa nasz serwis

Wystarczy, że odpowiesz na kilka krótkich pytań, a odezwą się do Ciebie zainteresowani specjaliści z Twojej okolicy. Otrzymujesz konkurencyjne propozycje wykonania - oszczędzasz czas i pieniądze. Niczym nie ryzykujesz: wystawianie zleceń nic nie kosztuje.

Krok 1. Określasz jakiej usługi lub produktu szukasz

W tym celu wybierz i wypełnij krótki formularz i sprecyzuj swoje oczekiwania, co do usługi lub produktu, którego szukasz. Im więcej podasz nam szczegółów, tym precyzyjniejsze otrzymasz oferty w odpowiedzi na Twoje zapytanie.

Krok 2. Znajdź zainteresowanych Wykonawców i Dostawców

Zainteresowane firmy zapoznają się z treścią i wymaganiami Twojego zapytania. Przygotowują oferty handlowe i przekazują je bezpośrednio do Ciebie. Firmy będą kontaktował się z Tobą telefonicznie, emailem i za pośrednictwem naszego serwisu.

Krok 3. Otrzymujesz niezobowiązujące oferty

Porównujesz otrzymane oferty i po dokonaniu wyboru możesz zamówić usługę lub produkt u firmy, która najbardziej Ci odpowiada. Nasza usługa jest 100% darmowa i niezobowiązująca. Nie jesteś zobowiązany do zakupu.

{{trade.acquisition_initstep_title || trade.name}}

Odpowiedz na kilka pytań
Oferty są darmowe i niezobowiązujące

{{steps[activeStep].description}}

Uwaga: Możesz podać dodatkowe uwagi

Szukamy specjalistów dla Twojego Zapytania!

Wyszukujemy już dla Ciebie dostawców zgodnych z Twoim zapytaniem.

Wysłaliśmy na Twój adres e-mail {{form.user_data.email}} prośbę o potwierdzenie informacji.
Sprawdź swoją pocztę.

Dodaj załączniki

Dodaj zdjęcia lub projekt itp. Pomoże to firmom dopasować oferty specjalnie dla Ciebie.

Prosimy wybrać odpowiedź
Wstecz
Pomiń

Dołącz do firm oferujących {{trade.name}}

Czy na pewno chcesz zakończyć?
Utracisz wszystkie odpowiedzi.
Kontynuuj zapytanie
Przerwij zapytanie
Wybierz wersję uproszczoną.
Tylko pole opisu.

BMS - Systemy zarządzania budynkiem w Zwiadowca

GAMUL Sp. z o.o. GAMUL Sp. z o.o.
GAMUL Sp. z o.o.
Zabezpieczamy i automatyzujemy najem krótkoterminowy. * cyfryzacja hotelu, SPA, basenu i restauracji * systemy zamków do apartamentów i hoteli * systemy zarządzania ogrzewaniem, klimatyzacją i prądem w apartamentach i na hotelach * Systemy bezprzewodowe offline i online * oprogramowanie do hoteli
Ornago Sp. z o.o. Ornago Sp. z o.o.
Dotykačka. Twój nowy, lepszy system POS online. Łatwiejszy w użyciu niż kasa.
Dotykačka jest dostawcą innowacyjnego systemu POS online nowej generacji, cieszącego się zaufaniem tysięcy europejskich klientów – małych i średnich firm z sektorów takich jak gastronomia, handel detaliczny, usługi i hotelarstwo.
Gip Sp. z o.o. Gip Sp. z o.o.
Systemy hotelowe i gastronomiczne
Firma powstała w 1989 roku jako pionier na rynku oprogramowania hotelowego. Obecnie z systemów GiP korzysta kilkuset klientów, zarówno pojedyncze hotele, restauracje jak i obiekty sieciowe. GiP tworzą profesjonaliści, którzy pomogą wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb Twojego biznesu.
Fast IT Solutions Sp. z o.o. Fast IT Solutions Sp. z o.o.
Fast IT Solutions - dostawca, integrator rozwiązań IT i wyposażenia dla Hoteli.
Fast IT istnieje od 1995 roku i od samego początku działalności koncentruje się na obsłudze klientów w zakresie integracji systemów i rozwiązań informatycznych. Do grona naszych Klientów należą duże krajowe i międzynarodowe przedsiębiorstwa, a także średniej wielkości firmy i instytucje.
Ekoncept Sp. z o.o. Ekoncept Sp. z o.o.
Systemy informatyczne
Firma Ekoncept zajmuje się wdrażaniem systemów hotelowych od projektu do wykonania rozwiązania „pod klucz”. Na podkreślenie zasługuje fakt, że firma bardzo dużą wagę przykłada do właściwego zaprojektowania tzw. „obiegu dokumentów” - poprzez analizę potrzeb kl...
SISTEO Sp. z o.o.
Oprogramowanie dla Gastronomii i Hoteli
Oferujemy sprzęt fiskalny oraz oprogramowanie sprzedażowe z dodatkowymi modułami dedykowane do branży hotelarskiej i gastronomicznej. Oprogramowanie usprawnia obsługę klientów, pozwala zarządzać stanami magazynowymi, ułatwia kontrolę pracowników oraz dostarcza pełną analizę sprzedaży.
Alltrim Sp. z o.o.
Monitory dotykowe - Infokioski - Informatyzacja dla hoteli i restauracji
Od kilkunastu lat działamy w branży IT i specjalizujemy się technologiach dotykowych, dostarczaniu oprogramowania dla gastronomii i hoteli a także sprzętu IT dla branży HORECA. Produkujemy i dostarczamy rozwiązania oparte na monitorach dotykowych, infokioski, obudowy do monitorów i inne.
LSI Software S.A. LSI Software S.A.
Oprogramowanie i sprzęt do gastronomii, hoteli oraz obiektów rekreacyjny
LSI Software S.A. jest wiodącym na rynku polskim producentem systemów dla sektorów detalicznego (retail) i gastronomiczno-hotelarskiego (hospitality). Kompleksowa oferta obejmuje również usługi konsultacyjne, wdrożeniowe, serwis, szkolenia, a także dostawy specjalistycznych rozwiązań sprzętowych.
Kajware KWHotel SpaceBMS
Program hotelowy PMS, zamki hotelowe, automatyczna recepcja, kiosk hotelowy
Kajware - producent programu hotelowego PMS KWHotel. Tworzymy kompleksowe rozwiązania obejmujące program hotelowy i automatykę BMS. Proponujemy kontrolę dostępu - zamki elektroniczne i automatyczne recepcje - kioski hotelowe. Tworzymy automatykę hotelową, zarządzamy prądem, ciepłem, wodą i innymi.
Od projektu do realizacji  Naszą dumą jest zespół kompetentnych ekspertów, którzy są przygotowani do wspierania Twojej firmy na każdym etapie procesu wdrażania technologii. Współpracę rozpoczynamy od rozmów, mających na celu zidentyfikowanie i wybranie najb...
Oferujesz rozwiązania dla rynku horeca?

Załóż konto i pozyskuj nowych klientów.
Bezpłatnie zaprezentuj firmę i realizacje.

Więcej poradników na podobny temat
04.09.2024Anita Matuszek

System BMS: Przewodnik po zaletach, funkcjach i znaczeniu systemów zarządzania budynkiem.

Zrozumienie systemów BMS Systemy Zarządzania Budynkami (BMS), znane również jako Systemy Automatyki Budynkowej (BAS), stanowią krytyczną komponentę zarządzania nowoczesnymi obiektami....


Spis treści
BMS - Systemy zarządzania budynkiem
Zapytaj o ceny i koszty

Oferujesz BMS - Systemy zarządzania budynkiem?

Załóż konto i pozyskuj nowych klientów.
Bezpłatnie zaprezentuj firmę i realizacje.